| pama a întrebat:

am mare nevoie de ajutor.Am de facut un referat/proiect pentru scoala.
Trebuie sa gasesc 5 produse farmaceutice ce contin GLUCIDE, extrase din plante.Pe net nu gasesc nimic,din ce a predat profa, din cursuri am gasit doar 2 dar imi mai trebuie....multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Glucidele se găsesc în foarte multe tipuri de alimente: pâine, semințe, fructe, legume, cereale, paste, sucuri etc. Acestea se găsesc în diferite forme cum ar fi zahărul, fibrele și amidonul.
Cred ca iti dai seama ca acestea sunt toate produse din plante, iar acum asociaza-le cu produse farmaceutice, mai nou se vand si in farmacii produse de tip plafar. Gaseste medicamente din plante sau ceaiuri medicinale

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Plante medicinale cu continut de glucide - E plin pe google

| ALGator a răspuns:

Ce-ar fi sa dai o raita la farmacia din colt si sa intrebi pe cineva de acolo, IRL. Succes!