| ___5Vf9 a întrebat:

Buna.
Am nevoie de putin ajutor.
Lucrez in Austria de 2 ani de zile, anul acesta am aflat ca contractul meu de munca nu este 100 la 100 in regula.Am avut o cearta cu seful meu pentru ca aici normal se dau 14 salarii pe care eu nu le-am primit printre care nici concediul nu mi-l plateste.Am cerut sa vad platile cu impozitele platite pentru mine ca angajat iar acolo am vazut ca eu de fapt muncesc in asa fel incat in fiecare luna salariul meu este de 1200 de euro brut, dar eu iau 1400 net in mana.
Ce as putea sa fac mai departe?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Ce ai face si in Romania - te adresezi la Inspectia Muncii (dar din Austria).

https://www.arbeitsinspektion.gv.at

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate nu ești angajat, ci prestezi servicii.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci primul lucru pe care trebuie să-l afli: ești într-adevăr angajat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu mai muncesti in Austria deloc si gasesti o alta țară mai bună.
Si asa nu ne-au vrut in Schengen

| DanRaul77 a răspuns:

La foretele de munca sau avocat direct