| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu examenul de la sfarsitul clasei a VIII-a, nu evaluarea nationala ci vechiul examen de capacitate. Daca vreau sa intru la un liceu militar, si dau proba sportiva si cea de lb romana si matematica si le iau, la sfarsit trebuie sa dau si eu examenul acela de capacitate? Ma gandesc ca nu are legatura deoarece daca dau cele 2 probe printre care si cea de romana si mate nu mai are rost sa dau si examenul de capacitate... Funda pentru raspuns concret!

Răspuns Câştigător
| Adicteddd a răspuns:

Buna daca vrei sa intri la un liceu militar trebuie sa dai probele spuse de tine mai sus + un test psihologic si da trebuie sa dai evaluarea nationala ca altfel nu primiesti diploma d epromovare a 8 cls si probele spuse de tine sunt la liceul ala ei au pus acele probe ca sa ai aleaga pe cei mai buni dintre cei mai buni repet proba sportiva este prima si daca o iei le dai si la mate si romana ei au impus probele astea ca sa ii laeaga pe cei mai buni
P.S.cred ca deja de ceva timp se fac inscrierile si trebuie sa depui dosar.

1 răspuns:
| wimpyannya a răspuns:

Cred ca tu nu ai inteles nimic din ce inseamna sfarsitul clasei a 8-a... Nu se mai numeste examen de capacitate, el a fost inlocuit cu Testarea national din 20 si 22 iunie. Acum daca tu vrei la un liceu vocational, tot ce ai de facut este sa dai proba la acel liceu. Si depinde cati copii sunt. Daca liceul respectiv are sa psun 150 de locuri si media ta este de 8.55 ca exemplu, poti intra numai in cazul in care nu sunt ali 150 de elevi care sa aiba medie peste tine. Asta este