| pinkro13 a întrebat:

Am nevoie de ajutor in legatura cu ceva despre matematica, dar nu e sa zicem ca e sa-mi faceti tema.
Numai stiu daca,, 2 radical din 27" il scot pe 27 si il transform in
,, 3 radical din 3" si apoi nu mai stiu daca adun sau il inmultesc pe 3 din,, 3 radical din 3" cu 2 din,, 2 radical din 27" sau il adun?
3 radical din 3 provine din 2 radical din 27....Doar putin ajutor, am ramas blocata.

Răspuns Câştigător
| ๓คгเคภค a răspuns:

Pe 2 il inmultesti cu 3radical din 3(adica cu treiul cela din fata radicalului) si o sa-ti dea 6radical din 3.
Sper ca ti-am fost de folos...

2 răspunsuri:
| Pιxxιε a răspuns:

Descompui radicalul si inmultesti ce ramane in fata lui cu 2. Sper ca te'am ajutat.