| ArianaAdriana a întrebat:

Bună,am si eu nevoie de ajutor...
Sunt în clasa a 10-a la un liceu cu profil uman si sunt talentată la muzica, am voce si fac canto de 2 ani aproape si mi-as dori sa ma transfer la un liceu cu profil de muzica.As vrea sa va intreb ce materii se fac (si cele care au legătură cu muzica si cele normale), la ce se da bacul si cum e acolo? Este greu la teorie sau altceva? a facut cineva acolo? cum este? Am neaparat nevoie de ajutor deoarece trebuie să mă decid pana in vara! Mie imi place foarte mult sa cant(si ma pricep destul de bine), imi place muzica dar imi este frica ca nu o sa ma descurc...

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ca sa te transferi va trebui sa dai niste probe. Trebuie sa te interesezi la liceul în cauză care sunt acelea pentru că pot fi diferențe între licee. Intereseaza-te din timp ca sa nu le ratezi. S-ar putea sa fie prin mai- iunie.
Eu știu că în gimnaziu copiii învață să cânte la 2 instrumente din care unul trebuie sa fie pian, și fac teoria muzicii. Pentru liceu apare în ofertă și canto (in gimnaziu nu e disponibil) dar tot va trebui sa faci și un instrument, probabil pian.
La liceul de muzica se merge pe muzica clasica, deci ai face canto clasic (opera). Ești sigură că asta vrei?

| ArianaAdriana explică (pentru Lioana):

Ei bine oarecum, adică vreau sa învăț muzica, dar nu stiu sa cant la niciun instrumes, foarte putin la pian dar prea putin...Stiu sa cant atat muzica usoară cat si clasica însă nu prea stau bine cu teoria si cu instrument.Am mai dat o probă la liceul de muzica anul trecut pe canto si am luat însă am avut cateva probleme si nu m-am transferat pana la urma însă la anul as vrea sa ma transfer si nu prea stiu cum o sa fie in general acolo..la probe nu a trebuit să dau la niciun instrument...

| Lioana a răspuns (pentru ArianaAdriana):

Nu se dau probe din instrument dar vei face instrument și pe lângă notele semestriale se dă examen la instrument în fiecare semestru. Nota de la examen e importanta, ca o nota de teza. Tu fiind noua poate că nu vei da examen în primul semestru dar în al doilea da.
La teorie media 5 se consideră corigenta, deci trebuie sa ai minim 6 ca sa treci. Dar nu cred că vei avea probleme daca înveți chiar daca nu ai mai făcut până acum. Ceva tot ști despre teorie daca faci canto.

| ALGator a răspuns:

Știi să citești note (nu perfect)?
Cinti și la vreun instrument?
Aceste două ti-ar ușura acomodarea, chiar dacă se poate și fără.
Eu as incerca o discuție cu un îndrumător de la liceul de muzică.
In varianta în care continui la un liceu obișnuit as verifica la Conservator dacă pot fi admis.
Profesoara ta de canto ce spune? Trebuie sa aibă si ea contactele ei.
La vîrsta ta, cu ceva sprijin și încurajare, e posibil să faci orice face alt tînar. Tu ai deja un atu că știi canto.
Succes!