| blaajn a întrebat:

am si eu o intrebare despre testarea nationala, daca de exemplu iei 4 la matematica si 8 la romana treci?

6 răspunsuri:
| EuSiCuMine a răspuns:

Nu depinde numai de notele acestea, notele de la examene se vor aduna cu mediile din 5 - 8, se vor imparti la 4 poarca si abia atunci afli nota care iti trebuie sa intri la liceu:*
Daca ai medii anuale bune in cl 5-8 nu ai de ce sa te ingrijorezi :*
Intreaba un profesor sau diriginte si iti va explica 100% cum se vor face anul acesta pentru a aflat nota de trecere.Si eu dau saptamana viitoare si am emotii de ep acum. Mult noroc la examene love struck

| gki1980 a răspuns:

Anexa 2 la Ordinul M.E.C. nr. 4871/ 31.08. 2005, cu privire la aprobarea Calendarului şi a
Metodologiei de organizare şi desfăşurare a testelor naţionale, în vederea accesului absolvenţilor
clasei a VIII-a în clasa a IX-a zice ca:
Evaluarea testelor naţionale se face cu note de la 10 la 1; nota minimă de promovare la
fiecare dintre acestea este 5.
Articolul 25:
a) Un candidat este considerat reuşit dacă obţine cel puţin nota 5 la fiecare test. Un candidat care a obţinut la cel puţin unul din teste o notă mai mică decât 5 este considerat „respins".

| Mihaela a răspuns:

Hei.
Daca iei 4 la mate, si 8 la romana, nu treci.
Trebuie sa fie ambele note peste 5.
Dar stai linistit\a, sper sa fie simplu si sa luam cu totii note mari, sa intram la liceu unde ne dorim!
Mult succes la testare si numai bine!

| Luissa123 a răspuns:

Facind o medie e 6 deci treci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt treci trebuie media peste 5 am un coleg care a luat asa
ROmana:4.55 sau 4.75 nu mai situ exact
Germana: 5.60
Mate:5.88
(infine ceva de genu a luat nu stiu sigur)
Si ghici are sanse sa intre la liceul unde intru si eu si majoritatea care am facut aici
Clasele is 1-12 la liceul ala

| FlOwErPoWeR a răspuns:

Practic...
Media se face adunand notele obtinute si impartindu-se la cate sunt(media aritmetica).
Deci:8+4=12

12:2=6