| Ioana_Daria_1995 a întrebat:

Vara aceasta am fost concediata de la locul de munca, teoretic ar trebui sa ma duc sa semnez faptul ca mi s-a incheiat contractul? Sau ar trebui sa mai iau vreun ban? La firma respectiva se dadeau banii pe luna anterioara. Multumesc.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi acolo să iei o adeverință că ai muncit la ei n luni, care o să îți trebuiască la pensie, să îți iei actele, dacă ai un act original depu la ei, și să ceri banii pe ulima lună lucrată și o copie după decizia de desfacere a contractului de muncă.

| Ioana_Daria_1995 explică (pentru sadrian46):

Ar fi putut ei sa semneze in locul meu desfacerea contractului de munca? Intreb ca nu stiu.

| zilog a răspuns:

De unde am putea noi sa iti raspundem la intreabarea asta
teoretic intr-o tara cinstita oamenii sunt corecti ca si PSD-ul si cinstiti la fel ca ei
ai cei de la contabilitate ar fi normal sa iti trimita absolut toti banii pentru fiecare secunda muncita acolo

| Batmanel a răspuns:

Depinde cand a fost incheiata concedierea, perioada lunii.
Ai mai lucrat la inceputul lunii in care ai fost concediata? Ce scria in contractul de angajare? La majoritatea firmelor sa dau banii de munca deja prestata, nu in avans.

| Ioana_Daria_1995 explică (pentru Batmanel):

Am fost concediata pe data de 18 august, data de salariu fiind de 29 ale lunii. Eu pe 29 iulie am luat banii pe iunie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioana_Daria_1995):

Ai verificat cardul pe care i ti intra salariul? Poate ei ti au bagat salariul dar tu nu l ai scos, sau daca ai verificat cardul si banii nu erau, suna ti seful sau sefa unde ai lucrat si intreaba l cand i ti dă banii, dar ca ce lucrai? Si de ce te au concediat? Ce varsta ai?

| Ioana_Daria_1995 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Banii nu erau virati pe card, se dadeau in mana, dispecer la o firma de paza, am facut o mica greseala care nu i-a convenit sefului si m-a concediat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioana_Daria_1995):

Am inteles, mergi la firmă si vorbeste cu ei trebuie sa i ti dea banii, mult succes.