| Ioelan0 a întrebat:

Buna, lucrez la o firma si aceasta mi-a încheiat contractul fara sa stiu si mi-au facut un alt contract la o alta firma cică,, nou deschisă ". Întrebarea mea este daca eu refuz sa semnez noul contract ce se intampla? Ce pot face eu pe tema asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul a procedat ilegal desfacandu-ti contractul de munca si transferandu-te la alta firma fara acordul tau.
Poti sa refuzi transferul si sa reclami la ITM sau sa-i dai in judecata.
Sigur ca este bine sa te gandesti daca nu-ti convine mai mult noul loc de munca, reflecatand la toate elementele de luat in calcul, respectiv locul si felul muncii, programul, salariul, distanta de domiciliu, daca vei fi si cu alti colegii de la locul actual de munca, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incep "optimizările" fiscale pentru noul cod fiscal de la anul. Teoretic tu trebuia să semnezi încetarea contractului la firma veche, altfel e nul. Îi poți reclama la itm

| Dragobeta a răspuns:

Firma nou deschisa are acelasi patron? De ce nu ti-a facut transfer?
Daca nu semnezi, ramai fara loc de munca.
Ar fi bine sa te adresezi ITM-ului.

| Ioelan0 explică (pentru Dragobeta):

Are administrator diferit da șefi nu sunt in acte, ei se ocupa ce aceeași firma