| Alexandru0007 a întrebat:

Am o dilema, tocmai am semnat un contract de munca pentru o firma si voi munci pentru ei in perioada urmatoare. In acelasi timp, am acceptat sa ma angajez la alta firma, dar acestia ma cheama sa semnez contractul desi trainingul pentru job e abia peste o luna jumate, timp in care eu pot deja lucra la prima firma si intre timp sa vad cum stau lucrurile acolo, iar aici sa am o "rezerva" sa zic asa. E legal sa semnez contractul pentru a doua firma si sa figurez cu 2 contracte pentru norma de 8 ore? De ce ma cheama astia sa semnez de pe acum daca trainingul si implicit activitatea mea va incepe peste o luna jumate? Ce ma sfatuiti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti semna contractul si cu a doua firma, daca inceperea muncii la aceasta este prevazuta peste o anumita perioada.

| Alexandru0007 explică (pentru Ioandelasal):

Dar ei au voie sa ma puna sa semnez ceva fara sa muncesc efectiv de la data aia? Ca normal figurez ca angajat al lor doar ca o sa stau acasa o perioada, nu ar trebui sa ma plateasca cumva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandru0007):

Si pentru ce sa te plateasca, daca nu muncesti nimic?

| sierra1 a răspuns:

Clar: NU poți sta cu fundul in 2 luntre (sau luntri - cum o fi la plural!), decide-te intr-o direcție