| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am 17 ani și până astăzi nu am fost niciodată la dentist, căci nu am avut nevoie. La ora 9 am avut programare pentru a-mi plomba o măsea. Medicul mi-a spus că e adâncă caria, mi-a curățat-o și apoi mi-a plombat-o. A fost ok, nu am simțit vreun disconfort, însă după ce s-a dus efectul anesteziei, a început durerea. E o durere constantă, dar oarecum de suportat, iar atunci când strâng din maxilar sau încerc să mănânc ceva, mă doare îngrozitor. Menționez că înainte să-mi plombeze măseaua nu aveam niciun pic de durere.
Și acum vin cu întrebarea... e normal să mă doară măseaua plombată după efectul anesteziei? Știu că poate ar trebui să merg din nou la dentist, dar părinții mei nu mai au bani pentru încă o procedură de genul... Rog pe cei care au avut sau au măsele plombate să-mi vorbească despre experiența lor și dacă i-a durut.
Vă rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

Da, mi s-a intamplat si mie, dar nu a fost o durere exagerata, mi-a trecut dupa un timp. Poti lua ceva antiinflamator gen nurofen ( copil sau adult, depinde ).

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E normal sa te doara. De obicei, la prima interventie, plomba este provizorie. Deci, posibil sa mai ajungi pe la dentist. Pentru plomba definitiva.

| florin926481f a răspuns:

E normal sa doara odata ce s-a dus efectul anesteziei.Nu o sa te mai doara deloc in cateva zile.