| KwonJiyongParkJimin a întrebat:

Anul acesta termin liceul. De fapt, l-am terminat... Urmeaza sa dau BAC-ul si termin. Urmatorul pas pe care vreau sa il fac este sa ma inscriu la Facultatea de Litere Ovidius. Problema este ca parintii mei nu ma pot ajuta si chiar vreau sa merg la facultate. M-am gandit la cateva solutii, dar am nevoie de informatii ca sa stiu daca solutiile mele sunt bune.

Deci, incep.

1. Caminele

As vrea sa stiu daca acestea au un program anume, daca studentului i se impun anumite ore la care sa intre si sa iasa din camin. Si... am citit cateva pareri despre camine si toate sunau cam la fel: "Nu poti invata in camin." Este adevarat?

2. Care este media minima de admitere la Ovidius la fara taxa?

Nu sunt sigura daca pot intra la fara taxa. Mediile generale sunt toate peste 9, iar la BAC sunt sigura ca nu o sa iau nicio proba cu nota mai mica de 8.

Va multumesc!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

1. Nu stiu la facultate, dar stiu ca la cele de licee la 9 seara trebuie sa fii in camin. PRobabil la facultate nu va mai duce nimeni grija sau oricum va lasa mult mai liber.
E adeavrat cu invatatu, depinde si de tine, dar oricum e destul de multa galagie in general iar peretii find subtiri. se aude din toate partile. In sesiune cred ca va fi totusi mai liniste.
2 Nu conteaza media, conteaza candidatii, tu straduieste-te sa obtii o medie cat mai mare(nu stiu pe ce criterii se intra, daca conteaza sau nu bacul)