| Spiderman123 a întrebat:

Buna!
As dori sa aflu daca as putea da documentele la vară pentru locurile la buget pentru studenții români, deși am făcut studiile și domiciliul este in Republica Moldova, dar dețin buletin românesc.

Am șansă de a depune dosarul pentru un loc de student român ori ar trebui să depun pentru un loc pentru acei români de pretutindeni?

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Cred ca nu ai informatiile corecte.
Locurile bugetate se ocupa in urma unui concurs. Tu te inscrii la facultatea la care vrei si, in urma examenelor, in ordinea descrescatoare a mediilor, se ocupa locurile.
Asta inseamna sa te inscrii odata cu ceilalti concurenti din Romania.
Nu exista locuri pentru "romani de pretutindeni". Doar elevii basarabeni sunt favorizati. Alti elevi de nationalitate romana din alte tari nu au aceasta facilitate.