| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu daca mai esti asigurat la cnas dupa ce termini liceul daca nu mergi la facultate, sau daca nu lucrezi si nici nu ai somaj. Daca da, stiti cumva si cat timp? Multumesc anticipat! ^ ^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa terminarea liceului si daca ai implinit 18 ani, nu lucrezi sau nu esti in somaj, nu mai esti asigurat de sanatate.
Conform L.95/2006, rep. in 2015, citez:
"ART.224.(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
  a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;"