| Sophia75 a întrebat:

Buna!
Ca sa nu se considere reclama, rog pe cine se pricepe, sa-mi trimita in privat un link sau info despre un aparat de aer conditionat, cu unitate exterioara, de dimensiuni mai mici, sub 80 cm lungime. Imi trebuie pentru o camera mai mica dar nu gasesc decat mari....Multumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti opta pentru un AC portabil. Daca nu ai camera prea mare.

https://www.emag.ro/aparat-de-aer-conditionat-portabil-
orion-9000-btu-wi-fi-clasa-a-functie-incalzire-functie-dezumidificare-mod-auto-ecran-tactil-kit-fereastra-inclus-omac-2016c1/pd/DBMVZMMBM/? cmpid=101145&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=(RO:Whoop!)_3P-Y_%3e_Climatizare_and_sisteme_de_incalzire&utm_content=82270101048&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIgMGAwMSohgMV6AYGAB0jFAEMEAQYASABEgJVJvD_BwE

| relian a răspuns:

Unitatea exterioara mica, mica la ce anume te referi, ca si capacitate de luru, sau ca si dimensiuni fizice?

Daca te referi la unitate ca si marime fizica, nu vad ce probleme ai, odata ce aia vine instalata afara laughing
Vrei sa spui ca afara nu ai loc sa o pui? Interesanta chestie.Eu zic pune mai mare, ca e mai bine.

Aparatele de aer conditionat se pun in functie de volumul de aer ce il are de racit sau incalzit, nu dupa citi cm are unitatile.

Bine, logic o unitate mare ca si capacitate de lucru, va fi si mai mare fizic, ca aparat, dar nu te gindi ca is diferente f mari ca dimensiuni la aceiasi capacitate de lucru.

Intra la magazine care vind aparate de astea, vezi la descriere, spune si ce dimensiuni au.

Dar mai mult ca sigur, tu intrebi despre capacitatea de lucru nu citi cm are aparatu laughing

Te referi la BTU, cel putin asa cred, odata ce spui ca ai o camera mica.
Pt o camera mica, folosesti un aparat cam de 9 mii BTU. Daca vrei si mai mic, poti cauta unu de 6000 BTU.

Asa ca intri pe google, scrii acolo, aparat aer conditionat 6000 BTU si vezi ce iti arata.

Te asigur ca iti va arata aparate la balamuc. Asa ca invata sa cauti, sa folosesti netu asta si pentru ceva util, uite cum ai acum nevoie sa cauti aparate de astea.
Invatati sa cautati, nu doar TPU, Facebook, birfa si atit.De aia platesti tu internet, doar pentru stat la birfe, si sa intrebi pe alti ce ai tu nevoie?

Team rezolvat, sper ca stii sa scrii pe google, ori sa deschizi google si sa scrii.
Spor la cautari.

| Sophia75 explică (pentru relian):

Aparatul in sine, partea din camera, cea interioara sa fie de mai mici dimensiuni, nu la BTU ma refeream, nu la unitatea de afara (despre asta am amintit ca sa nu se confunde cu aparatele alea care mobile) daca citeai bine. Daca ajuti, bine, daca faci numai misto, esti de mare folos.

| relian a răspuns (pentru Sophia75):

Tu ai scris aici intrebarea, sau ai fost ajutat de altcineva? Eu cred ca nu stii ce scrii amice.Ia mai citesti odata "opera" laughing Ai scris : cauti un aparat de aer conditionat, cu unitatea exterioara, atentie, exterioara, ce inseamna ca este aia de afara da? cu dimensiuni mai mici., sub 80 cm.

Poti sa traduci ce ai scris? Eu cred ca nu stii ce scrii, ori una gindesti si alta scrii.Nu ai amintit nimic. "care alea mobile " te exprimi de spui ca esti Ioda din razboiul stelelor, sau mai naspa ca ala laughing

Aparatul in sine, partea din camera, pfff. Dar ce camera ai? Orice aparat indiferent cit de mare ar fi, incape in orice camera, oricit de mica ar fi acea camera.Asta ca idee.

Pune mina pe o carte ceva, mergi la scoala, invata sa te exprimi, ca de nu asa o sa stai fara aer conditionat laughing