| Tynnna a întrebat:

Cat costa sa expediezi un colet mic in tara prin Posta romana? Pretul se pune in functie de localitate/greutate? Intreb deoarece vreau sa trimit niste colete si nu stiu cat sa le spun destinatarilor ca va costa transportul. Am vazut pe unele site-uri cu haine/bijuterii ca au un pret fix la transport..cum asa?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Http://www.posta-romana.ro/......mburs.html

Ceea ce ai vazut tu legat de "pretul fix" inseamna ca respectivele firme au incheiate contracte de expeditie cu posta sau cu o alta firma de curierat. Daca nu ai firma, nu poti negocia si incheia contracte cu niciun operator de astfel de servicii.
Nmai bine!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pretul este in functie de distanta, greutate si valoarea declarata a coletului. Pe site-ul oficial al Postei Romane gasesti un calculator si poti calcula singura costul. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| ThePoet a răspuns:

Nu conteaza greutatea. Toate site-urile au un pret stabilit dinainte cu posta, din ce stiu eu. La unele e mai mult la altele mai putin, dar e adevarat ca la unele depinde si de localitate. Intre 5 si 10 lei sunt taxele de transport de obicei.

| Tynnna explică:

Multumesc tuturor, fiecare raspuns mi-a fost folositor!

| greatLOL a răspuns:

Deci sa-ti explic.big grin Prin Posta Romana depinde de greutatea si marimea coletului.Ar trebui sa fie pana in 10 kg parca.In functie de greutate, pretul se va mari daca e mai grea, si scade daca e mai usoara.Du-te si intereseazate.Banuiesc ca ai prin zona un sediu.Baftawinking