| Antonia90 a întrebat:

Buna! happy
Ce e blugul asta? laughing
Ca am vazut multa agitatie, si multe intrebari despre blog, si as vrea sa stiu si eu ce e cu asta, ce faci pe el, si la ce e bun!
Mskiss happy!

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Bună.
Blogul poate fi forma actualizată, modernizată a unui jurnal. Poate fi tribuna la care să iei zilnic cuvântul în faţa lumii. Este un spaţiu deschis, un buletin de ştiri, un amvon. Poate fi o modalitate de a-ţi exprima gândurile. Sunt cuvintele tale adresate întregii lumi. Este tribuna ta, personală, iar lumea întreagă îţi poate deveni spectator. Mi-am făcut şi eu unul ieri: http://learn-to-be-human.blogspot.com/. Am 12 ani, eu zic că e binişor.
Numai bine,
♥. Andreea. ♥

5 răspunsuri:
| Oanny a răspuns:

TPU(toti pentru unu) este un site unde ne putem gasi raspuns la aproape orice intrebare si de asemenea putem ajuta si noi. Un site unde ne ajutam unii intre altii si foarte cunoscut.

| alandala a răspuns:

Un blog este in principiu, un jurnal care este disponibil pe web.

Activitatea de actualizarea unui blog este "blogging-ul" si cineva care detine un blog se numeste blogger

Blogurile sunt actualizate zilnic de obicei. In general, trebuie sa ai o pregtire tehnica pentru a actualiza si ati mentine blog-ul.

Postarile pe un blog sunt aproape intotdeauna aranjate in ordine cronological.

Blogspot este, una din mai multe platforme pe care le poti folosi pentru a creea un blog.

Site-uri web, cum ar fi blogspot, Xanga, LiveJournal, Webs, Webnode, Wix, si Wordpress sunt toate diferite site-uri care iti permit sa creezi un blog.

| lala178 a răspuns:

Cred ca era vorba despre bolguri...
cuvantul blog provine de la web log, care inseamna jurnal pe internet.Bolgul conta in publicarea unor articole cu caracter personal neintrerupt.
Cea mai folosita platforma de blogging este Wordpress, probabil ai vazut multe siteuri gen numesite.wordpress.com.
Pot fi jurnale personale, parerile tale asupra ce se intampla in oras/tara/lume, intamplariele tale din ziua respectiva.Majoritatea blogurilor permit vizitatorilor sa posteze si comentarii.

Exemple de bloguri de vedete din Romania:
Tudor Chirila-http://tudorchirila.blogspot.com/
Cabral- http://www.cabral.ro/
Andreea Raicu- http://www.andreearaicu.ro/
Andreea Marin- http://andreeamarinbanica.acasa.ro/

| Antonia90 explică:

@lolfashion am intrebat despre blog, nu despre TPU happy

| lolfashion a răspuns:

TPU este un site in care fiecare pune intrebari iar ceilalti raspund
toata lumea se ajuta
de aceea ii spune TotiPentruUnu (opinia mea)