| abydeea a întrebat:

Buna,

cum as putea sa-mi parolez internetul(modem Huawei echolife hg520s - clicknet) ca sa nu mai fie accesat si de vecini?

Multumesc.

4 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

1.Cuplezi cu un cablu utp te cuplezi la laptop la modemul tau wireless.
Va trebui sa intri in modem cu adresa asta:IP 192.168.1.2
gateway: 192.168.1.1 sau 192.168.1.254
IP-ul afisat in dreptul gateway il pui in browser si te conectezi la interfata web a modemului.
O sa ceara parola si user.
Default este admin la ambele,daca nu ai schimbat-o tu.
In manualul sau brosura ce insoteste modemul gasesti tot ce am scris mai sus, citesti instructiunile, ai un wizard ce te ajuta, la parola trebuie sa treci un cuvant ce trebuie sa al stii cind te vei conecta wireles cu laptopul tau, cauta sa nu al uiti.
user: admin, pass> admin.
2. Citesti manualul in limba romana de la http://www.romtelecom.ro/fileadmin/templat...Life_HG520s.pdf si urmezi instructiunile.
La securitate wifi trebuie sa treci conexiune wep apoi scrii la parola parola ta, apoi dai sa scrie setarea ta, ce iti va fi confirmata prin ok.
In caz de esec sau uiti parola, cu routerul pornit apasa butonasul de reset si tine-l 10 secunde asa, vei reseta tot modemul la zero si o poti lua de la capat. Poti folosi aceiasi parola si la logare in modem si la acces in reteaua wireles asta ca sa nu uiti parolele prea multe.Bafta.

| darrio2007 a răspuns:

Ai si router?

| KodrutZ a răspuns:

...dupa cum scrie in manualul modemului. Ce zice Aditzu merge la routere, insa nu prea are habar ce zice.

| Aditzu93 a răspuns:

Intra in internet explorer si scrie adresa ''192.168.1.1'' dupa care dai eneter, introduci la Nume utilizator:Admin si pa parola tot admin. Dupa care dai pe ''Basic'' in partea stanga pe undeva si de acolo poti schimba si parola si numele.