| johnkenedy a întrebat:

Buna, cum fac sa randez un film de o ora si ceva editat in after effects, fara sa las o luna laptopul deschis 24/24, de obicei cand randez un filmulet de 7-10 minute la o rezolutie de 720p, imi ia cam 3 ore jumate... ceea ce e destul de mult.
Stiu ca e vorba despre codec, dar am incercat toate, si majoritatea nu scadeau timpul sub 2 ore.
Nu ma astept ca filmul sa il scot gata randat in doar cateva ore, dar totusi cat se poate de putin timp.
Procesorul meu e slabut ( 1.40 ghz).
Mentionez ca filmul are efecte speciale, tranzitii, mask-uri etc, si ca il vreau la 1080p.

5 răspunsuri:
| kirarin a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare cand ai zis ca "Procesorul meu e slabut ( 1.40 ghz).". stiu ca nu asta ai fi vrut sa auzi dar renderingul e un task foarte greoi

| johnkenedy explică (pentru kirarin):

In general eu cred ca procesorul in decursul rendering-ului nu prea e important, ceea ce e important e codecul, pentru ca ala afecteaza asa de mult timpul, de aceea am si pus intrebarea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnkenedy):

Tu citesti ce enormitati debitezi? E ca si cum ai zice "nu conteaza sa te antrenezi, daca te incalti cu Adidas, scoti 1 minut la mia de metri."

| kirarin a răspuns (pentru johnkenedy):

Un laptop cu un procesor mic nu are nici celelalte componente prea wow. codecul face si el ce poate, nu ai cum sa ii ceri imposibilul. scuze ca am raspuns fara sa dau o solutie reala la problema ta, dar ce nu se poate face nu se poate face si aia e

| KingMoldo a răspuns:

Dupa cum scrie mai sus, procesorul e cam slab, si de aceea nu se randeaza repede.
Am un sfat pentru tine: Salveaza proiectul si transfera-l pe un calculator de masa sau macar mai puternic si apoi randeaza-l.
Sper ca te-am ajutat.

P.S. Nu prea exista o mare diferenta de calitate intre 1080p si 720p, doar timpul creste considerabil.