| CAMaria a întrebat:

Cum pot transforma propozitia aceasta: " I lent my brother some money" din diateza activa in diateza pasiva.

Răspuns Câştigător
| steve91 a răspuns:

Diateza pasiva: My brother was lent some money (by me). = Fratele meu este imprumutat cu niste bani (de catre mine).

| CAMaria explică (pentru steve91):

Multumesc! Dar daca am "They told me the great news" si trebuie sa o transform in diateza pasiva incepand cu " I..."

| steve91 a răspuns (pentru CAMaria):

I was told the great news (by them).
Complementul indirect devine subiect, iar timpul se pastreaza.