| nicolaiebalaie a întrebat:

Cum sunt placile video Intel HD Graphics? sunt integrate?
Placile video integrate sunt lipite de placa de baza sau pot fi inlocuite?
Si cat de mari pot fi acestea?(capacitatea lor)

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Din moment ce spui placa video integrala sau on-bord inseamna ca ea este lipita de placa de baza si nu poate fi inlocuita, pentru ca nu este pe slot AGP sau PCI.
Cat despre respectivele placi aici difera, pentru ca sunt unele placi Intel Hd ce au memorie dedicata pe care tu din bios o poti mari pana la 256mb, sau sunt unele placi ce mananca din memoria ram si tot tu le poti mari sau micsoara memoria 128-256-512mb ram maxim.
Ce trebuie sa cunosti tu este ca placa video este de 64bit.Si nu poate sa ruleze jocuri mari
insa poate rula urmatoarele:
Fifa2007
formula1 2007
nfs most wanted
motogp 2007
red alert
star craft
cs
si cam astea sunt exemplele

| nicolaiebalaie explică (pentru panther2007):

Laptopurile cau astfel de placa incorporata mai au alt slot in care as putea baga eu alta placa mai mare?

| panther2007 a răspuns (pentru nicolaiebalaie):

De obicei laptop-urile nu au slot video, si au doar un chipset pe placa

| nicolaiebalaie explică (pentru panther2007):

Si la ce ajuta clipsetu asta?

| panther2007 a răspuns (pentru nicolaiebalaie):

Chipsetul asta te poate ajuta daca nu ai buget pentru o placa video decenta

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@panther2007: toate placile sunt de 64 biti? intr-adevar... memoria poate fi marita si micsorata din bios si din cate stiu eu toate sunt on-board (lipite) iar pentru gaming ruleaza cele precizate mai jos dar chestii mai avansate gen left4dead2 sau alte jocuri cu opengl avansat (nici macar Minecraft...) nu le ruleaza ca lumea! Nu Le Recomand! Sunt cam incompatibile cu Win 7 si dupa mine sunt esecuri! Mai bine iti pui ceva nVidia (eu prefer nVidia) sau AMD Radeon decat Intel pentru ca sunt varza!

| nicu777 a răspuns:

Si eu am placa Intel HD graphics si sunt bune! da si ruleaza si zocuri mai noi cum ar fi
Pes 2013
assassin's creed revolusion parca
GTAIV

| Bujoreanu_Vlad_1988 a răspuns:

Placile video integrate nu pot fi inlocuite, sunt integrate in placa de baza (in majoritatea cazurilor), sau in procesor (in cazul tau, Intel HD Graphics se afla in procesor, dar trebuie sa ai o placa de baza capabila sa foloseasca Intel HD Graphics)
Aceste placi video nu au o memorie separata, se alimenteaza din memoria RAM, iar capacitatea lor este mediocra... Se recomanda achizitionarea unei placi video separate. In 2012, nu are rost sa te orientezi spre altceva, decat GDDR5 - 128/256 BIT. Tot ce e mai jos nu o sa te satisfaca. Gaseste un GT440, e ieftin... (250 lei) Iti vor merge toate jocurile aparute pe piata, pe low desigur.

| vladsoare a răspuns (pentru Bujoreanu_Vlad_1988):

+1 pentru ce a zis colegu`.
Sper ca ai un procesor potent.