| brokxy a întrebat:

Buna, daca sunt la facultate însa nu gasesc de munca, efectiv trimit cv-uri nonstop si nu ma suna nimeni pot beneficia de somaj? Nu stiu e un termen limita de varsta? Nu am mai beneficiat niciodata, insa am mai lucrat înainte. Nu stiu ce sa fac sincer facultatea trebuie platita cumva si nu ma suna nimeni

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, fara nici o pregatire si fara experienta nu te cauta nimeni, fiindca nu are ce sa-ti ofere.
Facultatea o faci pentru tine, in speranta ca intr-o zi vei avea sansa sa-ti iei un job, dar la momentul asta nici o facultate din Romania nu vine cu loc de munca asigurat!
Despre somaj deja ti s-a raspuns... nu poti beneficia.
Ai o singura sansa: sa inveti pe rupte ca sa fii in primii 10-15 studenti si sa obtii bursa.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți accesa șomaj ca student. Dacă nu te sună nimeni, cauți cu pasul. Scrii pe google joburi de weekend și cauți.

| Frank51 a răspuns:

Încearcă la corporațiile mari unde se fac angajări săptămânal, eu aplic azi, și mâine dimineața mă sună.

| Lioana a răspuns:

Nu poti beneficia de somaj daca esti student/a dar poti beneficia de bursa daca ai note bune.

| mi25 a răspuns:

Vezi ca el este student si vrea sa lucreze in acest timp.

| haileewatson a răspuns:

Inseamna ca ai CV-ul foarte prost facut sau cauti job-uri unde nu trebuie.

| MorcovMajestic a răspuns:

Ai aplicat pentru bursa sociala la facultate? Nu e mare, dar e ceva

| magazindecadouri a răspuns:

Teoretic, daca ai mai muncit inainte trebuie sa te duci la fortele de munca. Cred ca acolo este cel mai bine sa pui intrebari.