| Mariana_Loneta_Sima_1976 a întrebat:

Deci am o problema cu sunetul de la PC, cand vad un film, sunetul o ia inainte.Adica, cand pun pauza, filmul continua sa mearga ...Cum remediez problema?

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Inteleg atunci, cauta pe net drivere pentru placa ta video (fie ea si integrata, dac imi oferi niste detalii voi cauta eu pentru tine oferindu-ti un link direct). Pentru a afla ce palca video ai dai start - > run - > dx diag - > display, si primele randuri le vei gasi cu numele placii video. Ar mai fi de mentionat si lipsa sau conflictul dintre 2 sau mai multe codecuri. Pentru a preveni o astfel de situatie dezinstaleaza absolut toate codecurile din pc (daca ai vreunul) si instaleaza GOM player.

4 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Salut, ce dimensiuni au filmele respective? Presupun ca undeva peste 2gb. Pai atunci, sistemul tau este unul slab si incerci sa te uiti la filme hd (am sa ghicesc. ai un single core de 2.5-3ghz si poate 2gb ram maxim). Pai problema ta nu are nici o rezolvare, nu poti viziona astfel de filme.

Tehnic, pcul tau este incapabil sa decodeze si sunetul si imaginea in asa fel incat sa fie fluid, asa ca va sari unele frameuri (se va misca sacadat) iar imaginea va ramane in urma, sunetul fiind singurul care poate fi decodat in timp real.

| Mariana_Loneta_Sima_1976 explică (pentru Seby90):

Of-of... Mi-am refacut Windows-ul! Inainte sa mi-l refac, mergea perfect!
Si am 4 GB RAM! si 3, 8 gHz

| K0sti a răspuns (pentru Mariana_Loneta_Sima_1976):

Codecuri? Nu conteaza prea mult memeoria. Placa video si procesorul. Daca ai placa video integrata...pentru formate HD va fi o mare problema. Mai ales la 1080p.

| Seby90 a răspuns (pentru Mariana_Loneta_Sima_1976):

Inteleg atunci, cauta pe net drivere pentru placa ta video (fie ea si integrata, dac imi oferi niste detalii voi cauta eu pentru tine oferindu-ti un link direct). Pentru a afla ce palca video ai dai start - > run - > dx diag - > display, si primele randuri le vei gasi cu numele placii video. Ar mai fi de mentionat si lipsa sau conflictul dintre 2 sau mai multe codecuri. Pentru a preveni o astfel de situatie dezinstaleaza absolut toate codecurile din pc (daca ai vreunul) si instaleaza GOM player.

| DANNA99 a răspuns:

Si la mine tot la fel se intampla...dar nu stiu de ce sad