| anadudaa a întrebat:

este cineva care stie sa lucreze in SPSS?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da. In primul rand trebuie sa-ti fie clar ce fel de date ai (nominale, ordinale, scalare) si ce operatii statistice suporta ele. Pe urma trebuie sa-ti fie clar ce vrei sa afli (adica intrebarea, ipoteza) si ce operatii statistice sunt necesare pentru asta. De obicei, dupa ce setezi tipul datelor, SPSS iti spune ce operatii sunt posibile cu ele.

| anadudaa explică (pentru doctorandus):

Putem vorbii pe facebook? trebuie sa iti trimit poza cu exercitiile respective... daca poti

| Forgacs_Ana_Maria_1997 a răspuns (pentru doctorandus):

Buna ma poti ajuta si pe mine, cu SPSS?

| doctorandus a răspuns (pentru Forgacs_Ana_Maria_1997):

Eh, sunt mai mult de zece ani de cand am folosit SPSS.

Nu trebuie sa stii formulele matematice pentru testele statistice, dar trebuie sa stii ce test este potrivit pentru ce vrei sa afli. Adica sa stii foarte bine ce ceri de la SPSS si cum sa interpretezi rezultatele.

| Forgacs_Ana_Maria_1997 a răspuns (pentru doctorandus):

Poti sa imi lasi adresa ta de Facebook, sa iti trimit ce am eu în SPSS?

| doctorandus a răspuns:

Numarul de cazuri trebuie sa fie de cel putin 20-30 de ori mai mare ca numarul variabilelor cercetate, altfel rezultatele nu sunt stabile.

| doctorandus a răspuns:

Statistica nu-ti ofera certitudini, ci estimari ale probabilitatii de a gresi in respingerea sau acceptarea ipotezei, vezi http://www.baicus.com/pdf/ErorilePutereaMarimeEsantion.pdf