| MariaAlexandra2004 a întrebat:

Fac in curand 14 ani si as vrea sa merg singura sa imi fac buletinul. Este posibil? Si ce acte imi trebuie cand merg sa il
fac?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu poti sa mergi singura. Trebuie sa mergi obligatoriu cu proprietarul locuintei/adresei care va fi trecuta pe buletin.
Fara o adresa nu ti se va face buletin, nici daca erai majora.
Iar proprietarul trebuie sa aiba la el dovada locuintei -adica actul de vanzare-cumparare al locuintei in original.
Poze ti se vor face acolo la evidenta populatiei, pe loc; nu trebuie sa iti faci tu mai dinainte pentru ca nu vor fi acceptate altele.
Cred ca mai trebuie certificatul de nastere al tau.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Abia la 18 ani vei putea merge singura, pana atunci cu un adult.

| Bernardus a răspuns:

Trebuie sa mergi cu un parinte/tutore legal. Cat despre acte, iti trebuie Certificatul tau de nastere in original si copie, Buletinul parintelui insotitor in original si copie, certificatul de casatorie al parintilor in original si copie, si actul de proprietate al casei in care locuiesti, in original si copie. Mai completezi acolo o cerere, si paltesti taxa de 7 lei.

| Lina1993 a răspuns:

Salut! fiind minora, nu ai cum sa mergi singura, trebuie sa fii insotita de un parinte :). Ai aici mai multe informatii: https://www.dlep-iasi.ro/......ni--2.html

| Sfaterly a răspuns:

Trebuie neapărat să fii însoțită de un adult.