| fluture156 a întrebat:

Bună! Imi puteti spune de ce oamenii nu aleg în general să își caute apartamente de închiriat/vânzare prin agentii imobiliare? Este vorba despre acele condiții pe care acestea le pun?
Mie personal mi se pare mai sigur prin agenții imobiliare.
Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema principala este comisionul perceput de agentia imobiliara si nu este mic.

| sierra1 a răspuns:

" de ce oamenii nu aleg în general să își caute apartamente de închiriat/vânzare prin agentii imobiliare?"

vrei să le dai un comision nesimțit de mare și lor pentru nimicul prestat? Nu cred

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca e penal sa platesti x euro in plus comision cand poti folosi OLX, si mergi singur sa vezi despre ce e vorba

| Frank51 a răspuns:

Eu nu o să cumpăr și nu o să vând niciodată prin agenție decât dacă am 200 de locuințe.

| Lioana a răspuns:

Nu e evident? Pentru ca agentiile iau comision.

| Brizbriz a răspuns:

Din cauze de comision...

si da, e mult mai bine prin agentii, pentru ca platesti ca ei sa isi bata capul
si in general capeti un rezultat mult mai bun cand treaba e facuta de profesionisti

| Yuoia a răspuns:

Ce conditii pun? Singura e ca dupa ce vizionezi apartamentul, sa nu cumperi direct de la proprietar, ci tot prin ei. Pentru comision.
Din experienta mea, agentiile prezinta intai locuinte proaste, scumpe, greu vandabile. Chiar daca eu ii cer: vest, parchet, etc, el ma duce la unul pe nord cu linoleum. Desi stie ca nu-l vreau. Pentru ca ma prosteste, sa-i dau si comision?
Daca ar fi corecti...

| fluture156 explică (pentru Yuoia):

Da. E acea condiție prin care nu reușești să știi cine e proprietarul și mai au în marea majoritate doar optiunea de a închiria, de exemplu, doar pe termen lung, 6 luni+.
Vă dau dreptate cu celelalte aspecte. Mulțumesc pentru răspuns!

| mihaipopovici a răspuns:

Am intrat pe Chilipirul-Zilei.ro si au vazut ca au reduceri foarte mari! Au o gama variata de produse, produse de calitate si la preturi corecte. Daca vreti vrea-un imobiliar aveti un cod de reducere : CUPON5
LINK SITE : https://bit.ly/3CMcwv5