| dhgrufgyrjk a întrebat:

In viata cotidiana sunt inregistrate nenumarate cazuri de incalcare a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului: secretul corespondentei, libertatea constiintei, dreptul la libera circulatie, libertatea intrunirilor etc.

Deci, intrebarea mea suna asa. De ce, credeti, au loc asemenea incalcari sau restrictii si cine poarta responsabilitate pentru nerespectarea garantiilor constitutionale?

Pentru cel mai bun raspuns, dau funda.

Pa.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-as crede ca sunt chiar nenumarate, mi se pare ca exagerezi. Incalcarile au loc datorita nerespectarii prevederilor constitutionale si legale, de catre cei care fac asemenea fapte si apoi din cauza ca organele abilitate sa ne apere de asemenea incalcari nu-si fac corect datoria si nu-i pedepsesc pe faptasi. Numai bine!

| Minks a răspuns:

Salut, ar trebui sa te gandesti in primul rand la faptul ca mai nimeni nu cunoaste drepturile fundamentale ale omului. Traim intr-o societate in care banul e mai important decat orice alta regula scrisa sau nescrisa a moralitatii. Responsabilitatea nu e a nimanui. Cea mai grava incalcare a acestor reguli este regula care priveste educatia si exprimarea libera. happy