| xxxxxxrasfatzataxxxxxx a întrebat:

Ma doare de ceva saptamani in partea dreapta. Nu ma doare tare. Am greata si ma doare capul. E posibil sa am apendicita? sad

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

E posibil....la unii apendicita nu se mainifesta acut.
Te poti plange de dureri timp de saptamani intregi si tot nu o dai in peritonita.
Altii mor de durere.

Un coleg de-al meu a avut dureri timp de o luna in partea dreapta a abdomenului si cand s-a dus la medic l-a operat de apendicita.

Trebuie sa te duci la medic si sa iti faci niste analize.
Apendicita nu e o boala grava, dar e periculoasa daca incerci sa o ignori.
Desi de multe ori nu poti sa o ignori...

| BiuL a răspuns:

Unde anume te doare in partea dreapta? In zona plamanilor, sub coaste, mai jos?
E posibil sa ai apendicita, eu cand am avut ma durea un pic in talie, nu jos cum e normal, mi-era greata, vomam, aveam febra si frisoane.
Problema e ca apendicita netratata duce la peritonita care duce la deces... asa ca e cazul sa iti faci un control la un chirurg.

| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

Da am avut si eu a fel du-te la control ca daca nu stai 3 luni in spital

| ℓσяєภยş a răspuns:

Probabil...cel mai bun sfat : DU-TE LA UN DOCTOR!

| micutzafinetze a răspuns:

Daca nu ai stari de voma nu de greata si nu vomiti si nu te doare si piciorul nu ai apendicita daca ai fi avut apendicita si zici ca te doare de cateva saptamani ai fii facut peritonita si ai i ajuns cu siguranta la spital

| tisulyna1 a răspuns:

Omule du-te urgent la doctor sa-ti scoata apendicita laughing