| anonim_4396 a întrebat:

mi-am cumparat acum ktv zile un antivirus, cu licenta. il pot folosi la 3 calculatoare. deci as mai avea 2 disponibile free, care ar avea nevoie? antivirusul se numeste: INTERNET SECURITY SUITE.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă tu ai un calculator poate aș fi interesat și eu de o treime din acest antivirus, dar întreb și eu ca prostul dacă este bun și pentru și pentru Linux Ubuntu, că eu nu am avut bani pentru un Windows original și am trecut pe Kiwi Ubuntu Linux și acum pe Ubuntu Linux.
Dacă o să îmi pun în dual boot și un Windows poate o să am nevoie și de un antivirus!
Oricum îți recomand să îți pui în Dual Boot un Linux Ubuntu pentru navigat pe internet!, chiar dacă ai un Windows original!

| MMihai a răspuns:

Eu am renunțat de puțin timp să mai folosesc sistemul de operare Windows și încă nu am învățat bine să lucrez cu Linux Ubuntu și încă nu știu să folosesc mess-ul cu Ubuntu Linux!
Avantajele Linux-urilor este că pentru ele nu sunt așa multe mizerii informatice, câte mizerii informatice sunt pentru utilizatorii de Windows-uri.
Deci majoritatea virușilor, viermilor informatici, cailor troieni șamd sunt pentru utilizatorii de Windows-uri.
Dacă intri pe net din Linux Ubuntu, din Kiwi Ubuntu Linux sau din alt linux îți protejezi cel puțin parțial calculatorul de mizerii informatice informatice.
Pentru a pune două sisteme de operare pe hard disc trebuie să ai un hard puțin mai mare, să zic de la 400 -500, de GB în sus.
Cu cât hardul este mai mare, este cu atât mai bine.
Nu toate programele pentru Windows, au corespondent și în linux-uri și de aceia m-am gândit să îmi pun din nou pe un hard și un Windows!
Dacă ești din București nr meu de telefon este: " 021-260.26.10."
Eu îți pot da să zic 60-70 de GB de cărți în format electronic, majoritatea în engleză, dar și în română, despre calculatoare și despre diverse altele!
Nu știu ce vârstă ai tu, dar nu au ce să îți strice cărți în format electronic.
Sfatul meu este să înveți să lucrezi și cu softuri gratuite și cu sisteme de operare gratuite!
Am cumpărat 2 cărți tipărite, despre Windows 7 dar încă, "nu am făcut rost" de el.
Dacă nu ești din București adresa mea de poștă electronică este " Mihaidavidoglu1954@gmail.com ".
Deci putem ține legătura și prin poștă electronică.

| MMihai a răspuns:

Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el.
Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic.
Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net.
Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză.
Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator.

Microsoft Office 200x, x=3 sau x=7 sau x=10 sunt softuri care se vând pe bani.
Open Office-ul, care este cam la fel de bun ca și M.s. Office.
Dacă vrei să te apuci să înveți să lucrezi cu softuri gratuite și cu sisteme de operare din grupa Linux Ubuntu, învață să lucrezi cu Open Office care merge și cu Linux-uri și cu Sistemele de opera din grupa Windows.
Linux-urile Ubuntu îți instalează direct softul Open Office.

| 阿雷克桑德拉 a răspuns:

Sincer nu stiu daca e compatibil cu windowsul tau. nu m-am interesat. eu am windows 7. si e compatibil. deci o sati las un mesaj cu id meu de mess si o sa-ti trimit kitul de instalare si key-ul. in rest vezi u happy sincer am avut vreo 90 de virusi trojani in pc, malware si spyware, si am cumparat acest antivirus si m-a scapat de ei. si am vrut sa-l impart si cu alte persoane, deoarece mi s-a parut folositor.