| LucianShiAtat a întrebat:

Buna, nu cunosc Bucurestiul, ce autobuz ar trebui sa iau de la Gara de Nord catre autogara Militari?

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

RATB direct este troleibuzul 62.
Mai poti lua 105, 93 sau 96 pana la Afi si dupa ori tramvaiul 25 sau 8, ori autobuzele 137 sau 138 care te vor lasa la autogara.
Daca vrei sa mergi cu metroul, ia de la Gara de Nord pana la Pacii. Nu ai linie directa, trebuie sa schimbi magistrala la Eroilor, dar pentru cineva care nu cunoaste Bucurestiul mi se pare mult mai ok sa foloseasca metroul. Este mult mai rapid decat RATB-ul si vine mai repede in statie, nu prinzi blocaje, nu e extrem de aglomerat decat la ore de varf si economisesti timp.

| LucianShiAtat explică (pentru AdelinaC):

Si gen scrie cand a ajuns la Eroilor, si scrie ca pleaca spre militari? Nu am mai mers cu metroul.

| LucianShiAtat explică (pentru AdelinaC):

Am incercat sa analizez harta, si am vazut ca traseul cu rosu duce catre pacii, dar la gara de nord e traseul cu verde, metroul de la gara de nord poate duce direct pe eroilor?

| AdelinaC a răspuns (pentru LucianShiAtat):

De la gara mergi pe galben pana la Rroilor. Acolo cobori si schimbi magistrala ( adica vei cobori din metrou urci niste scari ca sa traversezi pe peronul de vis a vis, fara a iesi de la metrou) cu cea care merge la Pacii (vei lua metroul pe care scrie Preciziei pentru ca pe metrou se scrie capatul de linie, iar tu in directia asta mergi). Vei face cam 1-2 min/statie. Cu RATB-ul vei face cam 5 min pe statie+asteptat in statii si blocaje (daca vei merge la ore de varf)

| AdelinaC a răspuns (pentru AdelinaC):

Eroilor*

| Peridava a răspuns:

62 sau 178.