| SpigiBb a întrebat:

Buna,o intrebare despre calculatoarestraight face,nu ma prea pricep la calculatoare dar unitatea mea de la un timp cand deschid orice aplicatie, scoate un sunet ciudat de fapt e acelasi sunet care il scoate in prima secunda cand pornesc unitatea si pe langa asta dedesubt la butonul de la unitate unde dau rr este un butonas mic cu un I pe el si scrie HDD, si acela se aprinde are culoarea rosie..si de cand se intampla asta imi merge si pc-ul greu stiti cumva ce are? si cum se poate remedia?

8 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Pot fi un milion de cauze,daca ma intelegi.
Ai antivirus?
Ai un program de optimizare registri?
Ai un program de control al aplicatiilor ce pornesc singure (autorun) cu care sa opresti aplicatiile ce nu iti sunt necesare sa porneasca singure?
Daca nu incearca si pe rind instaleaza-le in compul tau sunt free pe net, curata, dezinfecteaza si optimizeaza-ti compul si vei obtine un comp rapid si fiabil.
Si ca sa fii cu un comp si mai rapid dupa toate cele de mai sus, fa si o defragmentare la hard-uri si compul tau va zbura, serios vorbesc!
Succes.

| Razvanp69 a răspuns:

Ledul ala rosu are un rol ori sta aprins ori licare. Aia inseamna viteza de gandire a procesorului, LED-ul ala nu are treaba cu HDD. Am o intrebare... ai patit vreo data sa iti faca pc un blue screen?

| VirusS97 a răspuns:

Pai incet incet se duce procesoruu.laughing si atunci cand e aprins ledul rosu inseamna ca lucreaza hardu. tongue

| 98Enigma a răspuns:

Te-ai gandit sa cureti unitatea de praf?

| Scremer a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windows-ul sau daca mai face iarai aceleasi problema du-te la un service si zile sa-ti faca o diagnosticare si osati zica ei care este problema si ce trebuie sa faci ca sa o rezolvi.O diagnosticare costa intre 20-30 de lei

| anonymous2666 a răspuns:

Pai... inseamna ca acea unitate va "pieri" in curand.Schimb-o, nu ai ce sa-i faci.mi s-a intamplat si mie. FUNDA? happy

| cyalexander a răspuns:

S-ar putea sa fie coolerul, si la mine face la fel cand il aprind.Sunetul se opreste dupa un timp?

| Alfadeck24 a răspuns:

Cel mai simplu si bine pentru tine schimba windows