| florik233 a întrebat:

Bună seara, am o nelămurire se poate înmatriculare o mașină dacă eu am găsit prorientările din acte (carte și talon) dar mașină înainte sa fie în posesia mea a mai trecut la alți 2 proprietari fără sa fie înmatriculată de niciunde, este legal sa fac contract de vânzare cumpărare cu proprietarul din acte dacă el a mai făcut contractot cu altulburări fără ca el sa o înmatriculeze?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o poti inmatricula fara sa ai contract de vanzare-cumparare cu proprietarul din acte.

| florik233 explică (pentru Ioandelasal):

Si este legal sa fac alt contract cu el? Tinand cont ca el a facut cu altcineva

| Ioandelasal a răspuns (pentru florik233):

Da, este legal, daca ceilalti cumparatori nu au inmatriculat masina.

regis
| regis a răspuns:

Daca intr-adevar masina nu a fost inmatriculata in alta parte, la impozit inca figureaza pe proprietarul din CIV iar rubrica "instrainat catre" de pe spatele talonului nu este completata, cel mai simplu este sa faci contractul direct intre tine si proprietarul din acte. Vorbeste insa la o firma de intermedieri, unele primarii solicita si buletinul vanzatorului.
Bineinteles ca acesta este un artificiu, dar pana la urma toti merg pe calea cea mai simpla.

| florik233 explică:

Scuze pentru polițele cuvintelor am predicție pe telefon