| EdyEdd a întrebat:

Buna Seara! Am si eu o intrebare am avut bilet cu prioritate la Wizz cand am venit si imi scria loc tot..acum am fara prioritate fara bagaj doar de avion aveti idee de ce nu scrie locul?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "bilet cu prioritate", poate vrei sa spui cu scaun alocat, dar nu cu prioritate.
Wizz Air este o companie de zbor foarte ieftina, care zboara sau nu zboara in functie de cati pasageri are, iar zborul pentru care ai avut tu biletul, este probabil anulat sau este schimbat cu alt avion, unde locurile nu au fost inca repartizate.
Repartizarea scaunelor se poate face cand ajungi in aeroport, inainte de imbarcare cu 2-3 ore.

| EdyEdd explică (pentru Violleta2022):

Si ma vor anunta cand urc in Avion unde stau? ca asta e nedumerirea mea

| EdyEdd explică (pentru Violleta2022):

Adica ma refer odata ce il am rezervat tot nu raman ne imbarcat

| Violleta2022 a răspuns (pentru EdyEdd):

Baiete, tu cand mergi in aeroport nu te duci direct in avion, cum faci la autobuz, te duci la ghiseul unde este zborul tau sa-ti verifice biletul de avion, pasaportul, sa-ti cantareasca bagajele si atunci ti se elibereaza un alt tichet cu locul de scaun si cu numarul portii unde trebuie sa mergi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru EdyEdd):

Un bilet rezervat nu-ti confirma ca vei ramane neimbarcat, fiindca nu depinde de ei, ci de tine.
Trebuie sa ajungi cu 2-3 ore inainte pe aeroport ca sa ai timp suficient sa faci verificarea la ghiseu, cantarirea bagajelor, verificare documentelor.
Apoi, daca casti gura prin aeroport in loc sa mergi la poarta unde-i avionul, iarasi este vina ta, fiindca imbarcarea se face din timp, iar portile se inchid cu jumatate de ora inainte de decolare.
Nefiind din timp la poarta, poti pierde autobuzul care te duce la avionul tau si nu-i vina celor de la aeroport, ci a ta.]
In aeroporturile foarte mari, poti sa ajungi la anumite porti cu un metrou, tren sau autobuze, ori alergand prin km intergi de aeroport.

Cu ani in urma, imi aduc aminte ca aveam o legatura intre avioane de 2 ore, dar avionul cu care ajunsesem in Singapore intarziase 1 ora, iar legatura mea era la un terminal unde se ajungea cu trenul. Am alergat prin aeroport vreun km pana am ajuns la tren, am mers cateva minute cu trenul si apoi am mai alergat inca 1 km prin alt terminal sa ajung la poarta unde pleca avionul meu de legatura. Am urcat in avion, cu 5 minute inainte sa se inchida poarta. Atunci au pierdut legatura cel putin 10 persoane, incapabile sa alerge, care au fost urcate in alte avione, care au plecat cateva ore mai tarziu, tot spre destinatia lor.
Asta este un risc pe care ei si-l iau partial, dar de urcat tot te urca intr-un avion, chiar daca il pierzi pe al tau.
Exceptie fac cei care nu ajung la aeroport in timp, sa se imbarce, nu cei in tranzit, care schimba avioanele prin aeroporturi.

| EdyEdd explică (pentru Violleta2022):

Da multumesc frumos eu plec din Skavsta Airport si e singurul zbor in ziua aceea e un aeroport foarte mic eu m-am referit ca pe biletul care il am in telefon nu scrie locul decat confirmation code si am platit check in automat merg cu ala asa care nu scrie locul ok

| Violleta2022 a răspuns (pentru EdyEdd):

La verificarea actelor pe aeroport si predarea bagajelor ti se va elibera un ticket pe numele tau, cu numarul zborului, ora lui, terminalul, poarta (gate) unde trebuie sa mergi si evident, ti se va aloca si locul (seat).