| Flaviucu a întrebat:

Buna seara,
Cata vechime trebuie sa am la locul de munca pentru a putea lua un imprumut bancar? Trebuie sa am contract cu o perioada nedeterminata?

Răspuns Câştigător
| janshin01 a răspuns:

Pentru un imprumut bancar trebuie sa ai un cntract nedeterminat, vechime de minim 3 luni deoarece ei trebuie sa se asigure ca tu ai venituri lunare pentru plata dobanzii. Daca la locul de munca ai contract ``determinat`` care inseamna ``de proba`` cu acela nu pot face nici un imprumut nicaieri. Sper sa te ajute!

| Flaviucu explică (pentru janshin01):

Daca am doar 3 luni vechime si un contract pe o perioadata nedeterminata, afecteaza cu ceva suma pe care vreau sa o imprumut? Cu cat am mai multa vechime cu atat pot sa imprumut mai mult?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai vechime de cel putin 3 luni si contract de munca pe perioada nedeterminata. Ca o exceptie se poate sa fie si pe perioada determinata dar trebuie sa acopere perioada creditului.

| IonutDaniel21 a răspuns:

Iti trebuie sa ai perioada nedeterminata.
Si adeverinta de salariu pe ultimele 3 - 6 luni.
Acum depinde de fiecare banca.

| Rakanishuu a răspuns:

Depinde de banca...

| nurckye a răspuns:

Un 5 ani

| janshin01 a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic, iar tu poti lua un imprumut mai mare in functie de cat ai tu salariul pe fluturas nu tine de vechime.
Vechimea e doar un ``punct de baza a bancii`` sa zic asa ca tie sa iti poata da imprumutul.Cu cat ai salariul pe fluturas mai mare cu atat tii se ofera un imprumut mult mai mare, adica consta in functie de salariul tau pe fluturas.