| liviunm a întrebat:

Buna seara cine imi spune si mie ce acte trebuie pentru buletin ca imi expira luna asta actualul buletin si trebuie sa-mi fac altul

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Buletine nu se mai fac din 2002. Astea noi se numesc Carti de Identiate.
Uite aici explicatii: http://bit.ly/2qYlap6

| liviunm explică (pentru Salontanul):

Vai numai spune asa se spune carte de identitate...ce descoperire auuu

| Salontanul a răspuns (pentru liviunm):

Vezi? De aia se spune : "Omul cat traieste, invata". Era cazul sa inveti si tu dupa 15 ani. Pricepi greu si uiti repede!

| Lioana a răspuns:

DOCUMENTE NECESARE:

- CEREREA pentru eliberarea actului de identitate - se obţine de la BIROUL DE COPIAT ACTE, se completează de solicitant şi se va semna doar în faţa lucrătorului de la ghişeu. Aceasta se completează cu majuscule.;
- ACTUL DE IDENTITATE - se va preda pentru anulare;
- CARTEA DE ALEGĂTOR - dacă este cazul;
- CERTIFICATUL DE NAŞTERE – original şi copie;
- CERTIFICATUL DE CĂSĂTORIE - în cazul persoanelor căsătorite - original şi copie;
- SENTINŢA DE DIVORŢ DEFINITIVĂ SI IREVOCABILĂ / (CERTIFICATUL DE DIVORŢ ȘI CONVENȚIA PRIVIND ÎNCREDINȚAREA MINORULUI) - în cazul persoanelor divorțate– original şi copie;
- CERTIFICATUL DE DECES soţ/soţie – în cazul persoanelor văduve – original şi copie;
- CERTIFICATELE DE NAŞTERE ALE COPIILOR SUB 14 ANI – original şi copie;
- ACTUL DE PROPRIETATE CU CARE SE FACE DOVADA ADRESEI DE DOMICILIU (sau extras de carte funciară actualizat in ultimele 30 zile) – original şi copie și prezența unui proprietar la ghișeu.;
In situaţia în care găzduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, declaraţia de primire în spaţiu poate fi consemnată la notarul public, la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate ori în faţa poliţistului de ordine publică din cadrul unităţii de poliţie pe a cărei rază teritorială este situat imobilul.
- CHITANTA reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 lei)