| mayk112232 a întrebat:

Buna seara hristos a inviat, Doresc sa merg la un centru de plasament in care as vrea sa imi eau o fata de acolo bine asta ma refer ca vreau sa eau o fata ce implineste varsta de 18 anii si sa devina sotia mea, rog sa stiu daca se poate asa ceva? Eu Precizez ca vreau sa o eau de acolo pentru ca e bine educata si poate gasesti una care intr-adevar vrea ceva de la viata ei o familie. Dumneavoastra cemi recomandati domnilor.rog ca doar cei care stiu sa-mi scrie

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate asa ceva, o sotie nu este o proprietate, nu ti-o alegi ca pe vite. daca vei cunoaste o fata care vrea sa fie sotia ta, ea va mereg cu tine, indiferent daca este sau nu de la orfelinat. Pasii sunt urmatorii: cunosti o fata, ii propui prietenia, daca accepta dezvoltati o relatie si, daca relatia merge, va casatoriti. Nu poti merge si lua de acolo o fata ca si cum ar fi un obiect sau o vaca, fara sa aveti o relatie si sa ii impui o relatie sau casatorie. daca cunosti deja o fata de la orfelinat care vrea sa devina sotia ta, atunci la 18 ani ea ve decide ce face (se casatoreste sau nu cu tine)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum dracu s-o iei? Se da pe cartela? Si bine educata? De unde ai sa stii ca-i bine educata cand tu nu stii sa scrii?

| Parmalat a răspuns:

N-ai cum sa te duci pur si simplu acolo, ca nu e targ de femei.

Daca vrei sa vezi ce e la un centru de plasament, sa cunosti copiii de acolo si sa inspiri si incredere, trebuie sa te duci cu o donatie.

Te duci, vorbesti intai cu portarul ca sa vezi cum merg lucrurile, dupa aia vorbesti cu directorul, spui ca vrei sa faci o donatie si intrebi cati copii sunt.

Pregatesti 30-40 de pungi pentru donatie si cand te duci cu donatia o sa cunosti copiii.

Si daca vezi vreo fata interesanta, poti sa vorbesti cu ea, o intrebi care e situatia ei, cu ce poti s-o ajuti si sa tineti legatura si dupa aia.

| BroascaCuElice a răspuns:

Pai, din moment ce implineste 18 ani poti sa o iei linistit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai pus bine problema. Nu mergi sa o iei, ca nu e un obiect fara discernamant. Poti merge pe acolo sa vezi fete, poate te indragostesti de vreouna, si apoi va vedeti in afara centrului pentru a avea o relatie. SUCCES

| LittleBugsBunny a răspuns:

Din cate stiu dupa varsta de 18 ani copiii aflati in plasament ajung in apartamente sociale pentru a fi reintegrati in societate. Dupa cum spuneti dvs sau am inteles eu doriti sa mergeti la un centru de plasament pentru a adopta ( in asta inteleg ca ar consta sa luati pe cineva din centrele de plasament) o copila de 17 ani jumatate care va implini 18 ani ceea ce e perfect legal, dar nu va puteti casatori cu ea pentru ca va deveni copilul dvs adoptiv.

Daca nu doriti sa o adoptati dupa 18 ani acei copii sunt liberi sa faca ce vor, dar sunt oarecum si sub protectia statului. Cel mai ok ar fi sa intrebati in centrul de plasament happy sau la DGASPC-ul din orasul dvs

| Saraperry2005 a răspuns:

Intrebarea ta e ciudata rau