| Jipa95 a întrebat:

In urma cu cateva luni, am cumparat produse in valoare de ~2600 lei de la eMAG, in rate, prin cetelem. Avand in vedere ca acum doresc sa mai achizitionez un telefon in valoare de 999 ron tot in rate, pe viitor daca vreau sa fac un credit la banca pot sa fiu afectat, sa mi se acorde un credit mic sau deloc? Eu ratele, le platesc la timp.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti fi afectat, primind un imprumut mai mic sau pe termen mai lung, avand in vedere ca totalul ratelor trebuie sa se incadreze in cca 40% din venitul tau net lunar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat platesti inapoi pe 2600 ron luati cu tot cu dobanda? si pe cat timp?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca cetelem iti ia intai dobanda, vreo 2-3 ani asa, si abia dupa, platesti produsu big grin
Era mai ok sa ceri 2600 ron de la taica-tu sau de la maica-ta, si scapai in juma de an, sau mai putin, si fara dobanzi.
Eu nu stiu unde va sta mintea asta, cand va faceti rate, si alegeti sa va indatorati, pe 2-3 ani sau chiar mai mult, pentru un telefon, sau un aparat de facut sandwich-uri laughing
Le platesti la timp cat ai de unde, daca te da afara de la munca, pa. Adio nopti in care dormi linstit. happy cand primesti scrisori la posta, ca ai platit 2 ani, si cand te uiti cat mai ai de platit, e tot 2600 plus inca 1 an de dobanda happy