| lamasanustefan a întrebat:

Bună ziua. Am o întrebare.
Am 18 ani și vreau să împrumut suma de 2000 lei de la cineva(banca, car etc.)
Ideea e că eu lucrez la cineva de 2 luni, fără carte de muncă("la negru"), pe 2200 lei salariu.
La bancă nu îmi poate da imprumutul, din cauză că vor să am nu stiu ce vechime si ceva legat de Anaf.
Cine mă poate ajuta și pe mine, cu niste informatii de unde as putea face rost de niste bani urgent.(imprumut)
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

NU MAI LUCRA LA NEGRU! Alt sfat nu am ce sa iti dau. De ce sa nu lucrezi la negru? Foarte simplu -
1. In caz de ceva si ajungi la spital, nu esti asigurat.
2. Accident de munca? Probleme personale? Nu ai ce concediu sa iti iei, iti da un picior in spate si aia e.
3. Evident ca oricind te poate zbura si poti ramane cu salarii neplatite.
4. Dupa cum vezi acum tu, nu poti face credite si altele de genul.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca nu lucrezi cu forme legale nici banca nici CAR nici nimic nu poti face, decat sa te imprumuti de la o persoana fizica, o ruda etc ai grija sa nu fie camatar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar o ruda, un prietent. In rest nicio institutie nu iti va da bani fara sa ai un venit legal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Daca are bunuri executabile pe numele lui o sa ii dea... happy

| sierra1 a răspuns:

Doar de la rude/amici sau instituțiile nonbancare

| anonimg a răspuns:

Mai sunt camatari gen Provident. Dar pentru 2000 lei vei plati 6000.
Nu zic ca nu ar fi camatari si toate bancile existente; dar sunt altii si mai si.