| Iana19 a întrebat:

Bună!
Lucrez la o firmă si în octombrie împlinesc un an de când m-am angajat. Problema îi că vreau sa imi dau demisia cel mai probabil prin noiembrie, deoarece mă gândesc să îmi caut alt loc de muncă. Intrebarea îi voi primi al 13 salariu sau trebuie să aștept până la finalul anului?
Mulțumesc!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu avem de unde sti ce scrie in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca sau regulamentul firmei, fiecare poate avea conditii diferite pentru acordarea acestui salariu.
Asa fiind vezi cele doua contracte sau intereseaza-te la firma.

| darrio2007 a răspuns:

Vezi ce scrie in contractul tau. Daca se acorda, va trebui sa mai lucrezi pana la sfarsitul anului. Dar daca pleci inainte, nu il vei mai primi.

| Iana19 explică (pentru darrio2007):

O să citesc, mulțumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru Iana19):

Cu plăcere.

| Wr3nch a răspuns:

Citeste in contract say intreaba la hr cand se da.

| Goete a răspuns:

Ar fi mai logic sa iti dai demisia dupa ce ai gasit alt loc de munca, nu pentru a cauta altul.
Mai ales daca ai atata nevoie de bani ca nu poti astepta al 13-lea salariu.
In Spania sunt 15 salarii si cand iesi de la firma se rezolva toate datoriile pe care le are firma si angajatul, nu se asteapta sfarsitul anului.
Romania cum e pe dos, cine stie, poate nici nu mai primesti nimic happy

| Iana19 explică (pentru Goete):

Nu am nevoie mare de bani, dar na, ar fi păcat să pierd al 13 salariu, din moment ce mai am un pic și fac un an în firma respectivă.

| Goete a răspuns (pentru Iana19):

Ai dreptul la al 13-lea salariu aduca lanpartea proportionala si daca ai o luna.
Daca nu ai nevoie mare de bani n-ai de ce sa iti faci probleme daca ii primesti la sfarsitul anului

| haileewatson a răspuns:

In regulamentul intern sau in contractul tau de munca scrie in ce conditii primesti al 13-lea salariu.
Daca e sa o luam logic, ar trebui sa stai pana la finalul anului ca sa-l primesti.

| 1234568807 a răspuns:

Vorbeste cu angajatorul, dar eu nu te inteleg, tu vrei sa iti dai demisia pentru a cauta alt loc de munca? Normal ar fi sa iti dai demisia dupa ce deja ai gasit in alta parte, pentru ca in multe cazuri cand angajatii au plecat, dupa o perioada au vrut sa se intoarca inapoi dar nu i-a mai primit, daca ai deja 1 an de cand esti acolo inseamna ca te-ai incadrat si a fost bine, iar acum vrei sa pleci dar tu nici macar nu ai inca alta oferta...

| Iana19 explică (pentru 1234568807):

Păi bun, dar la ce program aiurea am nici nu am timp să merg la interviuri, plus ca trebuie să mai lucrez si 22 zile preaviz la firma respectivă, așa că nu judeca, dacă nu ști motivele din spate.

| 1234568807 a răspuns (pentru Iana19):

Pai si a cui e vina? Nu a ta? Presupun ca programul asta il aveai de cand te-ai angajat, si in contract scria foarte clar cum o sa fie, de in timp ce ai semnat contractul inseamna ca ai fost de acord cu angajarea acolo Si preavizul trebuie respectat obligatoriu daca angajatorul nu e de acord sa te lase sa pleci fara sa mai respecti perioada de preaviz

| Iana19 explică (pentru 1234568807):

Îi vina mea, dar încerc să găsesc ceva mai bun. Angajatorul deja știe planul meu și a fost de acord. Voi lucra si perioada de preaviz din respect pentru ei, deși mi-au spus că pot să renunț când doresc. Problema îi că trec printr-o perioadă dificilă, îi mai mult psihologică chestia (cred) nu stau să explic acum. Așa că nu vorbi acid dacă nu cunoști situația și așa mă simt aiurea și acest lucru se vede și la muncă și în viața de zi cu zi.
Mulțumesc oricum pentru răspuns!

| 1234568807 a răspuns (pentru Iana19):

Nu inteleg de ce ti se pare tie ca ti-am vorbit acid laughing, eu am zis adevaru, eu nu ii inteleg pe astia ca tine care daca le spui adevaru si le vorbesti raspicat, gata se simt jigniti ca le vorbesti acid, nu te-am injurat si nici nu ti-am vorbit in dusmanie, am zis exact ce a trebuit sa zic, imi pare rau pentru tine ca treci printr-o perioada ca asta, dar viata are si coborasuri, nu numai suisuri