| vreaubebe a întrebat:

Buna,
Stie cineva cat timp dureaza efectiv, din momentul cununiei civile( depunerii actelor) ana la eliberarea cartii de identitate cu noul nume de familie? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Dupa ce depui actele pentru cununie civila, asa cu te-ai exprimat tu, dureaza inca intre 10-14 zile pana la cununie, apoi in aceeasi zi sau urmatoarea te duci sa-ti schimbi cartea de identitate. Dupa depunerea actelor necesare, eliberarea unei alte cartii de idnetitate dureaza cam 7-10 zile. Nu prea inteleg exprimarea, asa ca am raspuns cum am inteles

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul maxim de eliberare a cartii de identitate este de 30 zile, conform OUG nr.97/2005, art.13, alin.7. In functie de volumul de munca al SPCLEP aceasta poate fi eliberata si mai repede, o sa-ti spuna termenul la data depunerii actelor. Casa de piatra si numai bine!

| luiza a răspuns:

Depinde de localitate de la 3 ore(la cluj)si cam 4-5 zile in restul.