| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! Stiti daca exist un autocolant ceva pentru a face geamul transparent? Inafara de a schimba geamul cu totul? Aveam nevoie la camera unui bebe pentru a putea fi supravegheat mai bine prin geam direct si cel care a facut usa a facut o cu geam "netransparent"

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista folie autocolanta semitransparenta (efect de oglinda).
Poti alege aici:
https://www.folina.ro/folie-geam/folie-protectie-solara

| darrio2007 a răspuns:

Nu exista ce vrei tu. Din clar il poti face opac dar invers doar sa schimbi geamul din opac in clar.

| AnemonaP a răspuns:

Nu exista așa ceva. Instalează o camera specială pentru bebeluși, in loc sa te uiti prin geam de fiecare data, un stres total.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu exista autocolant care se slefuiasca geamul.
Un geam devenit opac prin slefuire poate fi polishat, dar e scump, de durata si destul de mizera treaba.
Multe geamuri opace au insa o textura din fabrica (turnata), imposibil de nivelat.

| Catrice a răspuns:

Șlefuiești geamulhee hee

| VoidEternal a răspuns:

Un autocolant care să facă un geam opac, transparent? ăăăăă...
Cam cum ar funcționa genul asta de autocolant? Prin... magie?

De fapt s-ar putea să găsești. Încearcă la secțiunea "ciocane".

| nukeyly a răspuns:

Intrebarea e ciudat formulata, dar geam "netransparent" adica este un geam opac sau sablat cu nisip se poate face ceva, pentru un pretul corect daca-ti merita. il dai jos si :
1} il duci la: un specialist slefuitor in diamante si dupa n+1 slefuiri cu diferite granulatii ti-l face cristal clear.
2} il duci la: un aparat sa-ti taie o felie cu laser toata partea sablata, daca geamul are 4mm il taie sa ajunga la 3mm si gata.
Sa ne zici factura la mutarea asta.
3} iei alt geam. Asta-i varianta semi-ieftina.
4} dai jos geamul si lasi rama goala. Asta-i varianta ieftina.
==
5} daca ai noroc geamul tau opac nu-i opac e normal da are pe el lipita folie de sablare ce-l face opac, dezlipeste-o cu rabdare.