| ROBERT_1499 a întrebat:

Sunt baiat si am 14 ani. Intru in clasa a VIII-a si vreau sa dau la liceul militar Stefan Cel Mare Campulung Moldovenesc.
Sunt un pic grasut dar pot alerga foarte bine. Pe ce materii se bazeaza liceul militar? Am auzit ca la inceputul clasei trebuie sa te duci undeva... Vreau detalii si despre proba fizica si phisologica.
Funda

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Toate cele trei licee militare din Romania au doar profil de matematica-informatica.Deci,trebuie sa te concentrezi in general pe stiintele exacte si informatica.Nu trebuie sa te duci nicaieri la inceputul clasei.Proba fizica nu este pe cat de usoara ar parea pentru unii.Proba aceasta consta in urmatoarele:

-alergare de rezistenta, in care trebuie sa alergi 1000 de metri in 4 minute, aste e valabil la baieti, la fete, IIRC, sunt 4 minute;
-dupa ai un traseu format din : sarituri in lungime,mers in echilibru,saritura la capra,escaladare de obstacol,cararea de greutati printre jaloane,sarituri in spatii marcate,mers taras,alergare de viteza,aruncarea a patru mingi la tinta,toate astea intr-un minut jumatate.

Trebuie mentionat ca proba sportiva se da la centrul zonal, din judetul tau, nu la Campulung, acolo se dau doar testele de admitere, in care cred ca stii ca trebuie sa iei cel putin un 7 cumulat si testarea psihologica.

Testare psihologica ce e alcatuita din test de inteligenta si chestionare de personalitate.

| ROBERT_1499 explică (pentru Dumnezău):

Poti sa imi spui si mie un program de exercitii fizice

| Dumnezău a răspuns (pentru ROBERT_1499):

De pregatire pentru probele de la liceu? Nu e un anume program, recomandat ar fi sa incerci sa faci tot ce este incadrat in traseul utilitar, cat mai repede posibil si cu cat mai multa acuratete.Pentru sarituri,trebuie sa iti lucrezi aductorii, ca sa te poti impinge mai tare, iar pentru escaladare, antebratul, pentru a te putea urca repede.Joaca si ceva handbal sau baschet, ca sa te obsinuiesti cu mingile.