| Maha a întrebat:

Sunt clasa a VIIIa si trebuie sa ma decid in ce parte trebuie sa merg.Eu as vrea la profilul Mate-info intensiv engleza.Stie cineva mai multe detalii? Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| yoman13 a răspuns:

Buna.Eu sunt in clasa a 10-a, exact acelasi profil pe care ai vrea si tu sa mergi.In mod normal, clasele de mate-nfo necesita cea mai mare medie din liecu, la admitere. Apoi, deaca reusesti sa intri la profilul de mate-info(la mine la liceu sunt 2 clase:intenviv engleza una sunt eu-30 locuri si intensiv info-30 locuri) vor fi probabil mai multe clase, dar probabil doar una de mate-info intensiv engleza si 2-3-4 de intensiv info.Ce presupune asta? Spre exemplu, daca sunt 90 de locuri in 3 clase de mate-info si ai reusit sa intri cu media in primii 30, daca alegi sa dai examenul la engleza(examen propus de profii de acolo, pentru. a departaja elevii ce vor sa intre in clasa de intensiv engleza), nu va trebui decat sa iei peste minimul de 6-7 in general si ai reusit sa intri in acea clasa, datorita mediei.Chiar daca a facut unu de 10 la engleza, dar a avut a 32 medie si primii 30 au dat toti examenul al engleza si l-au luat peste 6-7, el nu reuseste sa intre, chiar daca are cea mai mare nota la acel examen.In concluzie, astea se mai pot modifica, pentru ca pot fi cu medie foarte mare de admitere,. ce nu opteaza pentru. clasa de intensiv engleza. Sper ca te-am lamurit. Funda? big grin

| Maha explică (pentru yoman13):

Mda.oarecum.uh tot la iorga esti?

3 răspunsuri:
| Calininio a răspuns:

Din cate stiu nu prea se poate intensiv si engleza. Adica vei face engleza in regim normal, daca alegi intensiv, si info in regim normal daca alegi bilingv engleza.

| viktorr1999 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......ETJVTBBBM/ destul de ok si se aud bine avand in vedere cat dai pe ele