| lauraalbu a întrebat:

Sunt la facultate anul 1, sau ma rog am fost, m-am dus doar la inceput la cateva cursuri dupa care nu am mai putut continua, motivul fiind cateva probleme de sanatate. Nu am dat nici un examen, nici din prima sesiune, nici din a doua. Am fost plecata din tara si nu am avut cum sa ajung sa imi retrag dosarul de la universitate iar acum am nevoie urgent de diploma de bacalaureat care se afla la dosar, credeti ca daca ma duc si cer diploma o sa mi-o dea?! Eu oricum vreau sa imi retrag dosarul de la facultate dar am inteles ca o sa dureze ceva pana semneaza decanul cererea. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| DiamondEyes a răspuns:

Du-te si cerele diploma. Nu cred ca va dura foarte mult pana ti-o inapoiaza.
Asta insemnad ca te vei retrage de la facultatea respectiva.

| Andrei4g a răspuns:

Diploma de bac in original nu ar fi trebuit sa ramana la dosar, doar o copie era necesar sa lasi. Te duci si-ti iei diploma de acolo, vorbeste la secretariat si spune-le ca ai lasat diploma in original la dosar si ai nevoie de ea. Sper sa nu-ti fi ratacit dosarul, ca dupa aia sa vezi distractie. Bafta

| lauraalbu explică (pentru Andrei4g):

Din pacate nu au vrut sa primeasca o copie legalizata si nici adeverinta de la liceu, eu m-am inscris in a doua sesiune de admiteri si ca sa mai prind un loc am lasat diploma originala. Am vazut o fata care a cerut-o si i-a dat-o dar situatia mea e alta, eu nu am mai platit ultima rata din taxa si ma gandesc ca o sa faca figuri. Oricum multumesc pentru raspuns, o sa ma duc sa o cer, daca nu o da asa, oricum fac cerere de retragere!

| Andrei4g a răspuns:

Presupun ca ai semnat si un contract atunci cand te-ai inscris la facultatea respectiva.Citeste-l cu mare atentie, vezi ce stipula acel contract la 'Conditiile de plata' poate ca te obliga sa platesti integral taxa anuala de scolarizare.