| Liviu36 a întrebat:

Salut! Beneficiez de pensie de urmas si am o curiozitate. Daca am fost un an la facultatea de inginerie si as dori sa imi retrag dosarul acum in sesiune(a fost dat ultimul examen) si sa ma inscriu la o alta facultate de la aceeasi universitate, voi mai beneficia de aceasta pensie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei mai beneficia, pana la terminarea studiilor la noua facultate, dar fara a depasi varsta de 26 de ani, conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

| Liviu36 explică (pentru Ioandelasal):

Vă mulțumesc pentru răspuns

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Teoretic se ia ca an universitar intreg. Adica pana in octombrie. La fel vei lua si dupa ce termini facultatea, chiar daca in vara iti finalizezi studiile. Atata timp cat in octombrie te prezinti la casa de pensii cu adeverinta ca esti student, poti sa te muti si la alta universitate. Pensia de urmas se ia pana la 26 de ani atata timp cat urmezi un program de studii, fie preunversitar sau universitar.

| Liviu36 explică (pentru sweetys):

Am înțeles, mulțumesc și dvs. pentru răspuns.

| melimili a răspuns:

S-ar putea ca retragerea asta sa te afecteze. Va fi o intrerupere.
Mai bine mergi la Casa de pensii si intreaba.