| imihaistoian a întrebat:

Care este diferenta dintre dobanda fixa si dobanda variabila si care este mai rentabila?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dobanda fixa este aceeasi pe toata perioada creditului. Dobanda variabila se poate schimba, poate creste ori poate scadea, in functie de anumiti factori, in principal de inflatie si de elementul in baza careia este calculata.
La dobanda fixa stii cum stai si cat ai de plata pe toata perioada, la cea variabila poti castiga ori pierde. Este greu de spus care este mai buna. Cea fixa ar fi mai buna in perioadele de inflatie iar cea variabila in perioadele de dezinflatie. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Dobanda fixa e mai rentabila

| andreea3216 a răspuns:

Dobanda fixa ramane stabila pe toata perioada depozitului, iar in cazul unui credit, aceasta este stabilita in contract si poate fi fixa pe intreaga perioada la unele credite de nevoi personale sau doar in primii ani, in cazul celor ipotecare. In cazul unei dobanzi fixe, esti protejat impotriva unei cresteri de dobanda, insa nu beneficiezi daca aceasta scade. La depozite bancare, dobanda oferita de banci este in general fixa, ofertele de dobanda variabila sunt mai mici decat cele fixe.

Răspuns utilizator avertizat