| niggasinparisxxx a întrebat:

Buna TPU am achizitionat un linhai 300 cmc 2x4 nou si as vrea sa stiu daca am voie sa urc cu el, stiu ca nu am voie sal fortez pentru ca este in rodaj dar panta are cam 35-45 de grade si nu cred ca las forta. FUNDA! multumesc

Răspuns Câştigător
| AlexMrs a răspuns:

Normal ca ai voie sa urci o panta cu el! Urca linistit! E chestia de viteza foarte mare sa nu il fortezi.

2 răspunsuri:
| niggasinparisxxx explică:

Am facuti 100 de km cu el si i-am facut lejer si frumos asa ieri la bagat tata la off road si dupa parerea mea un pic cam tare, ce zici are ceva? mersihappy

| MarianCristian a răspuns:

-Iata fie vorba de un motor in 2 timpi fie 4 timpi, toate au nevoie de un pic rodaj, presupune sa mergi cu el fin, sa nu accelerezi bruscant, sa nu-l supui motorul la forte si turatii inalte, pentru ca presupune in rodaj este lucru mecanic de eroziune a setului motor si alinierea pieselor ca de exemplu segmentii si cilindru care fac o oglinda, formind compresia motorului si asa ai un motor bun cu viata de durata lunga, asa dar draga prietene cum doresti tu, daca vrei chiar mai multe vino si alaturate si acestei comunitati la aceasta adresa http://discutii100ro.wordpress.com/motoare-in-2-timpi/ unde poti intreba diverse despre motoare de tot tipul. Succes in rodarea motorului tau.