| Tramznit a întrebat:

Am implinit 16 ani si am deci sa ma duc la o sala de fitness. (am aproape 1 luna de cand ma duc). Am zis ca nu e de ajuns doar sa ma duc la sala. Vreau sa practic un sport de arte martiale. As dori sa-mi spuneti ce arte martiale sa fac?
Am o rugaminte. va rog sa-mi spuneti cel mai bun sport de arte martiale potrivit pentru varsta de acum si pentru viitor. Si nu ziceti gen: fa karate ca e tare... Stiu ca si karatele e tare dar cand l-ai practicat vreo 3-4 ani. Doresc un sport care sa invat rapid sa ma bat.

4 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Nu poti invata rapid sa te bati.
unii invata o viata sa se apere si descopera si o filosofie de viata.
artele martiale nu sunt pentru batausi, ci pentru cei care vor o viata echilibrata, sanatoasa si fara incidente majore.

ai rabdare. la 16 ani nu e bine sa te bati cu nimeni.
invata sa eviti confruntarile, nu le cauta.

| Tramznit explică (pentru danielcretu1980):

Adevarat ce spui. Dar atunci imi poti recomanda un sport care sa-l practic acum pentru ca mai tarziu intr-o bataie sa-mi fie de mare folos? Te rog fara box(imi strica fata si creeru) si fara karate(mi se pare o prostie. chiar daca uneori nu e asa...)

| danielcretu1980 a răspuns (pentru Tramznit):

Atletismul happy
e cel mai sanatos. nu-ti strica nimic.

| lora3u a răspuns:

Un sport bazat pe lupte nu se practica pentru a te bate,ci pentru a sti sa te aperi in eventualele conflicte. Pentru a face un astfel de sport, trebuie sa fii indrazneata, si sigura pe tine. Sporturi sunt, depinde de tine ce vrei, ce iti place. Fiecare are tehnica lui : karate, judo, lupte greco-romane, taekwondo. Un alt sport foarte util in a te invata sa te aperi, si intr-un mod mai practic, este Krav-maga, insa este foarte rar intalnit in Romania, se gasesc putini instructori. Bafta!