| Alessya90 a întrebat:

Am intrat la stiinte sociale, dar nu stiu ce sa fac acum. Am auzit ca se face matematica, iar eu nu sunt deloc buna la matematica, sunt de nota 5-6. Ce sa fac acum? Ar trebui sa ma transfer la filologie? Este grea matematica la stiinte sociale avand in vedere cat de slaba sunt? Help. Fundita

11 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Salut!

Eu sunt la Stiinte Sociale si sa stii ca faci mate doar 2 ani din clasa a 11a nu mai faci deloc (si eu am venit aici pentru ca nu-mi place mate) si cel mai important NU DAI BAC LA MATEMATICA.Ba chiar mai mult din clasa a 11 a pe langa mate, nu mai faci nici chimia sau fizica insa ti se vor adauga alte materii eu am trecut a 10 a acum si inca nu stiu ce e nou.
Iti mai pot spune ca dai teza la 4 obiecte:

-Romana
-Limba straina (in cazul meu Franceza dar la anul Engleza)
-Logica (Sociologie, o materie care o vei intalni acum a 9 a te sfatuiesc sa o inveti de la inceput chiar daca o sa ti se para greu daca inveti sa stii ca nu e caci la bac vei alege dintre logica si psihologie si sa stii ca logica e mai usoara ca parte teoretica decat psihologia --- ai multa teorie pe cand la logica ai multe exercitii ----- )
-Istorie/Geografie (obtional)

Si la bac eu voi da limba straina, romana, istorie si geografie, logica/psihologie.

Bafta!

P.S: Mie imi place profilul, am un exemplu aici la mine care a plecat in America la facultate dupa ce a luat bac-ul cu 10 (profil Stiinte Sociale) se duce spre o cariera precum cea de avocat, judecator, procuror.

| pwp a răspuns:

Draga mea, crede-ma, eu sunt la sociale, si la profilul nostru se fac numai 2 ore de mate pe saptamana...si este foarte usor..adica profesorii nu prea tin ca sa te bata la cap cu ea..pentru ca esti la profil uman :*

| Dana2103 a răspuns:

La stiinte sociale nu se da nici teza dar nici bac la mate si faci 2 ore pe saptamana(cls a 9-a si a 10-a dar in clasa nu mai faci deloc mate, nici fizica dar nici chimie)

| diiiiiiiana a răspuns:

Nu se face multa mate happy.

| CatalyN4 a răspuns:

Stai linistita, la s.sociale faci multa economie, logica... din astea.E normal ca o sa faci si mate dar vreo 3 ore pe saptamana si nu o sa puneti atata accent

| Magnifico a răspuns (pentru CatalyN4):

Iti spun exact eu ca faci 2 ore.Am terminat a 9 a acum.

@Alessya90 profilul este unul usor, eu sunt baiat si am terminat cu 9.16 (toata clasa a avut medii mari) si nu m-am omorat cu invatatul (profi buni aici la mine laughing ).
Nu dai teza la mate nu te teme dupa cum spunea nici nu mai faci din clasa a 11a nu dai nici bac nu ai nicio treaba cu mate!

| julika83 a răspuns:

Stiintele sociale sunt profil uman. nu te mai speria. oriunde ai fi intrat tot faceai si mate, un pic acolo.

| Alessya90 explică:

Dar am auzit ca dau si tez la matematica

| DayByDay a răspuns (pentru Alessya90):

Nu se da teza la matematica la stiinte sociale, vei face doar 2 ore pe saptamana.

| Alessya90 explică:

Ok. am inteles, nu dau teza la mate. dar atunci la ce dau? Romana, Istorie/Geografie, Logica, dar voi da si la o limba straina?

| AnnaKarenina666 a răspuns:

Nu contează matematica la științe sociale, se face în aceeași măsură ca la filologie. Scapi de ea în clasa a11a. Baftă! :*