| bazinga a întrebat:

Am o gramada de monede de 5 si 10 bani, cred ca am vreo 200 de lei in total. Imi poate spune cineva cam la ce banca as putea sa ii schimb in bancnote? Am inteles ca multe banci refuza sa faca asta, dar daca merg acolo cu banii si le spun ca as vrea sa mi-i depun intr-un cont, trebuie sa o faca.

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Adica vrei sa deschizi un cont, sa platesti deschiderea, taxe de administrare, etc., ca sa scapi de 5 kg de fier. Dai si tu cu mila cand iti cumperi cate ceva paine, tigari cate o parte. Cu ce ti-au gresit oamenii aia? Vezi nu intra de 2 ori in aceiasi tutungerie cu ei ca iti spune ca e ora de inchidere.

| Georg13 a răspuns:

Nu stiu daca ai sanse sa ii schimbi la vreo banca, dar ii poti imparti in mai multe transe de 5-10 lei si poti incerca la magazinele de cartier.