| Badpornyy a întrebat:

Bună TPU! Am o îndoiala mare. Acum 2 luni am vrut sa mă înscriu la un curs de pază și printr-o cunoștința de rude am dat de un om destul de cumsecade... și mi-a zis că plata pentru curs e 400 lei...I-am dat banii în mână și mi-a zis să aștept până mă contactează ca să fie destui oameni..in fine, azi m-a sunat și mi-a zis să fiu în două zile la un anumit loc unde se dau examene pentru a obține atestatul. Îndoiala mea e că mi-a cerut 30 de lei pentru atestat. Întrebarea e credeți că aș putea să obțin atestatul (direct) fără examen având în vedere că nu am primit nici un fel de material ca să învăț, prin urmare nu pot da niciun examen. Oare m-a chemat ca să plătesc și să îmi dea atestatul direct sau cum că nu înțeleg? Îmi cer scuze dacă întrebarea e proasta da n-am habar în domeniul asta.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prea usor i-ai dat banii doar pe vorbe. Ti-ai luat teapa.

| Wr3nch a răspuns:

Da, un atestat care probabil nici no sa fie recunoscut si cu care iti poti sterge muciilaughing) Cum sa ii dai bani pe naspa, fara o chitanta fara nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă firma prin care ai ales sa faci cursul se numește "protector", atunci este țeapă. Atestatul nu se eliberează de firma de pază sau unde alegi să faci tu cursul. De acolo îți iei doar diploma de absolvire a cursului, apoi trebuie să mergi la poliție pentru obținerea atestatului. Politia eliberează sau retrage astfel de atestate. La poliție trebuie să mai dai un test grilă sau oral din legea 333/2003 abia apoi atestat. Cine ți-a cerut ție bani pentru așa ceva este un mare mincinos.